Splavy ostatných riek

1.6 Hron

JEDNODŇOVÝ SPLAV HRONA

PROGRAM:
Zraz v lodenici o 9.00 hod. Preprava materiálu a vodičov do kempu v Nemeckej. Po krátkej inštruktáži zahájite plavbu. Asi po hodine máte možnosť krátkej osviežovacej pauzy v Brusne. Pokračovanie plavby po Lodenicu na Mlynčoku. Prestávka na občerstvenie a malé prehryznutie. Druhá polovica plavby po Banskú Bystricu, časť Šalková. Predpokladaný záver plavby o 17.00 hod. Toto je trasa B.
Trasa A: končí v Lodenici na Mlynčoku.
Trasa C: Začína v Brusne a končí v Lodenici na Mlynčoku.

DVOJDENNÝ SPLAV HRONA

Dvojdenný, alebo víkendový splav sa koná každý víkend počas celej vodáckej sezóny. V priebehu dvoch dní splavíte športovo a turisticky najhodnotnejší úsek rieky. Večer v lodenici Vám svojou atmosférou pripraví nezabudnuteľné zážitky. Variant A je možné absolvovať i počas najsuchšieho leta a variant B najmä počiatkom leta za vyššieho vodného stavu alebo po výdatnejších zrážkach. Ak na splav pricestujete verejnými dopravnými prostriedkami, vieme vás vyzdvihnúť na vopred dohodnutom mieste v Banskej Bystrici, alebo v blízkom okolí.

Variant A

Prvý deň zahájite plavbu priamo v lodenici. S medzipristátím v Šalkovej splavíte úsek po Iliaš, poprípade Sliač. Počas plavby prekonáte štyri technicky zaujímavé, umelo vytvorené prekážky, jednu prenášku a najväčšiu prírodnú perej na Hrone vo Vlkanovej. Druhý deň sa zveziete z obce Nemecká po lodenicu.

Variant B

Prvý deň sa poplavíte z Chvatimechu na sútoku Hrona s Čiernym Hronom, odkiaľ plavba vedie najprv cez Podbrezovské železiarne. Ďalej s prestávkami v overených osviežovňách až po lodenicu. Druhý deň sa poplavíte z lodenice, a ak sa podarí, dorazíme do Banskej Bystrice prípadne až do Vlkanovej za známe Vlkanovské pereje. Pristavené vozidlo nás zavezie späť na našu lodenicu.

VIACDENNÝ SPLAV HRONA

Viacdenné putovanie po rieke je vhodné pre skúsenejších vodákov a ľudí, ktorí sa neboja vziať svoj osud do vlastných rúk. V prípade, že sa rozhodnete pre tento variant, vieme Vám na požiadanie odporučiť denné trasy, možnosti táborenia, prípadne Vám prezradiť zabehnuté občerstvovacie stanice. Samozrejme, že po ukončení Vášho splavu Vás vyzdvihneme na mieste, kde sa rozhodnete skončiť a zapožičaný materiál ako aj obmedzený počet osôb dovezieme späť do lodenice.

KOMBINOVANÝ SPLAV HRONA – VÝLETY

Kombinovaný výlet je určený pre priateľov bicyklov a vody zároveň. Sadnúť na bicykel, doviesť sa na lodenicu, dať si niečo od smädu a potom hurááá do člna. Po hodinke až dvoch sa vylodíte na dopredu dohodnutom mieste, kde Vám dovezieme Vaše bicykle.

1.7 Severné Slovensko

1.7.1  Belá

Štart:Podbanské, Kokavský most
Cieľ:Liptovský Hrádok, Staré mesto
Dĺžka trate:cca 15km
Dĺžka splavu:cca 2 hodiny
Počet osôb:minimálne 3
Obtiažnosť:Stredná, na niektorých úsekoch vysoká
Popis trasy:Splav začína na Podbanskom v prostredí TANAPu, od Kokavského mostu. Postupne prejdeme z lesného prostredia cez obce Pribylina, Vavrišovo až do Dovalova a splav končí v Liptovskom Hrádku pri moste v Starom meste.

Ponúkame:

 • Požičanie výstroje (neoprén, záchranná vesta, prilba)
 • Dopravu na začiatok splavu
 • Inštruktora
 • Digitálne fotky zo splavu na CD

1.7.2  Váh

Štart:Kráľova Lehota
Cieľ:Uhorská Ves
Dĺžka trate:cca 15km
Dĺžka splavu:cca 1.5 hodiny
Počet osôb:minimálne 3
Obtiažnosť:Nevyžadujú sa žiadne predchádzajúce skúsenosti s raftovaním
Popis trasy:Splav začína na začiatku Kráľovej Lehoty odkiaľ sa postupne dostaneme cez Mašu, Porúbku do Liptovského Hrádku, prejdeme popri sútoku Belej a Váhu, ďalej popri vodáckom kempe Borová Sihoť, Podtúreň a skončíme až pri vodnej elektrárni v Uhorskej Vsi.

Ponúkame:

 • Požičanie výstroje (neoprén, záchranná vesta, prilba)
 • Dopravu na začiatok splavu
 • Inštruktora
 • Digitálne fotky zo splavu na CD

1.7.3 Orava

Štart:Žaškov
Cieľ:Kraľovany
Dĺžka trate:cca 15km
Dĺžka splavu:cca 4 hodiny
Počet osôb:minimálne 3
Obtiažnosť:Nevyžadujú sa žiadne predchádzajúce skúsenosti s raftovaním
Popis trasy:

Ponúkame:

 • Požičanie výstroje (neoprén, záchranná vesta, prilba)
 • Inštruktora
 • Digitálne fotky zo splavu na CD

1.7.4 Dunajec

Dunajec

DunajecRieka Dunajec vodákom ponúka pekný zážitok a úchvatné pohľady na okolitú prírodnú scenériu. Nie je veľmi obtiažná. Väčšie pereje sú ojedinelé, stačí trochu vodáckej zručnosti. Najkrajší tok má Dunajec v úseku 9 km v prielome Dunajca, kde má rieka prudší spád a občasné pereje. Prielom Dunajca je chránenou prírodnou rezerváciou a je to krajinársko – esteticky významné územie.

Rieka Dunajec tvorí štátnu hranicu s Poľskom v dĺžke 18 km. Vzhľadom na to, že nepreteká v hornom toku žiadnou priemyselnou aglomeráciou, patrí medzi najčistejšie rieky v strednej Európe. Na Slovensko – Poľskom úseku má Dunajec charakter prudko tečúcej rieky bystrinného rázu, na ktorom vyhĺbil cez vápencové bralá romantickú tiesňavu, známy Prielom Dunajca.

Dunajec, Národný park Pieniny a okolie sú natoľko zaujímavé, že si zaslúžia preskúmať ich po vode, pešo i na bicykli.

1.8. Východné Slovensko

Jednodňový výlet na rieke Laborec

TRASADĹŽKADOBA TRVANIA
Humenné – Strážske9 km2 hod.
Strážske – Petrovce23 km3,5 hod.
Humenné – Šírava (Biela Hora)27 km10 hod.

Jednodňový výlet na rieke Ondava

TRASADĹŽKADOBA TRVANIA
Slov. Kajňa – Sedliská9 km2-3 hod.
Sedliská – Hencovce8 km2 hod.
Slov. Kajňa – Hencovce17 km5-6 hod.
Hrádza VN Domaša – Hencovce21 km7-8 hod.

Celodenné výlety

Ondava

Hrádza Vodnej nádrže Domaša r. km 72,4 – Hencovce, križovatka uprostred obce r. km 51,3

Úsek Ondavy vhodný na celodenný výlet, s krátkym prenesením hrádze vyrovnávacej nádrže v Slovenskej Kajni. Počas plavby meandrami Ondavy možnosť vylodenia na opustenom ostrove, kúpania pri obci Benkovce prípadne prípravy pikniku na brehu rieky. Pestrá ponuka scenérií a výhľadov s možnosťou občerstvenia v reštaurácii Čičva, splav môžete spojiť s prehliadkou zrúcanín hradu Čičva. Doba plavby asi 5-6 hodín.

Laborec

Humenné (parkovisko pri Hypernove) r. km 67,8 – Zemplínska Šírava – Biela hora (pláž)

27 km toku pestrej trasy s prenášaním klapkovej hate a niekoľkých stupňov v Strážskom, široký tok s možnosťou kúpania, miestami plytčiny. Od hate v Petrovciach plavba pokračuje prívodným kanálom na Zemplínsku Šíravu na stredisko Biela hora. Doba plavby asi 6 – 7 hodín.

Víkendové a Viacdenné výlety

Ondava

Stropkov most Bokša, r. km – Hencovce, križovatka uprostred obce r. km 51,3

Nasadnite v piatok popoludní na kanoe v Stropkove, zoberte so sebou stany, spacáky, vodu a stravu a vyrazte na vodu. V závislosti od stavu vody uvedený splav môžete začať aj pod mostom smer Nižná Olšava alebo pod mostom pri Lomnom. Osviežiť sa môžete v Miňovciach v krčme blízko rieky, pozor – breh je tam veľmi vysoký a strmý. Podľa miesta štartu môžete prenocovať na vhodnom mieste na brehu Ondavy, alebo pri Turanoch nad Ondavou v bývalom kempe.

V sobotu si urobíte prehliadku stredísk Domaše. Najprv si pozriete pravostranný Valkov, a popri pravom brehu pokračujete na stredisko Dobra. Cestou sa môžete zastaviť pri kostolíku zatopenej obce Trepec. Máte aj druhú možnosť, z Valkova prepádlujete na ľavý breh na stredisko Kelča, zastaviť sa môžete pri barokovom kostole Sv. Štefana, cez poloostrov dorazíte na stredisko Holčikovce – Eva a večer môžete zakotviť v opustenom stredisku Poľany.

V prípade pokojnej hladiny sa môžete v sobotu preplaviť aj krížom z Holčíkoviec na Dobru alebo opačne, pri silnejšom vetre vám to neodporúčame skúšať.

V nedeľu ráno vyrazíte zo strediska Poľany popri ľavom brehu ku hrádzi, ktorú prenesiete vľavo a ďalej pokračujete nádherným kúskom Ondavy k vyrovnávacej nádrži Malá Domaša. Po pravej strane prenesiete cestu a asi po 50 m pokračujete po známom úseku Ondavy až do Hencoviec. Zastaviť sa môžete pod Hradom Čičva a občerstviť v rovnomennej reštaurácii.

Laborec

Strážske – Stretava – Ižkovce – Zemplín – Streda nad Bodrogom

Pri bežnom stave vody splav začíname na malej pieskovej pláži pod piatym stupňom v Strážskom. Posledný šiesty stupeň zo sypaného kameňa je splavný celoročne vľavo. Celý úsek rieky až do Petroviec rieky splavíte v štrkovom koryte s mnohými meandrami a ostrovčekmi až sa doplavíte pred hrádzu pri Petrovciach nad Laborcom. Prenocovať môžete na ľavej strane v lužnom lese, alebo pokračujete ďalej vľavo alebo rovno.

Vľavo prívodným kanálom na Šíravu, stredisko Biela Hora, kam sa dostanete za dve hodinky, ak je na vodočte Michalovce- Žabiany aspoň 120 cm. V letnej sezóne sú v stredisku otvorené bufety a je tam dostatok miesta na stanovanie. Ďalej pokračujete popri západnom brehu nádrže k hrádzi nádrže, ktorú prenesiete po pravej strane a kanálom sa dostanete naspäť do koryta rieky v Michalovciach.

Rovno ak je v prívodnom kanáli vody málo prenesiete po pravej strane hrádzu v Petrovciach a pokračujete starým korytom Laborca cez Michalovce. Táboriť môžete na divoko pred Michalovcami na pravom brehu. Pred lávkou pri zimnom štadióne môžete vystúpiť vpravo a v blízkom nákupnom centre doplniť zásoby.

Asi dvesto metrov po sútoku Laborca s kanálom zo Šíravy je pod mostom perej splavná vpravo. Rieka ďalej pokračuje v hlboko zarezanom koryte Laborca, miernym tempom, občas môže prekvapiť padnutý strom v rieke, ktorý sa dá obísť prípadne lode preložíte. Príjemným spestrením splavu je sypaná hať v Lastomíre, kto si netrúfne prenesie po ľavej strane ( nutná prehliadka) druhá hať pri Palíne tesne pred mostom je v pohode splavná vľavo. Po úspešnom minutí palínskej hate a mosta nám civilizáciu pripomenie ďalší most vedúci do obce Stretávka. Za ním, na ľavom brehu sa dá utáboriť dedina Stretávka, obchod je na skok.

Po sútoku s Uhom je Laborec širokou pomaly tečúcou riekou, kde už nie sú meandre ani pereje, ale stabilná hladina vody. Ak máte energie viac, môžete prenocovať pri obci Ižkovce neďaleko tepelnej elektrárne Vojany. Zastaviť sa dá vľavo pred klapkovou haťou, ktorú v každom prípade prenášame.

Prvý splav

Je vhodné vyskúšať na nenáročnej a príjemnej rieke. Skúste splav Ondavy alebo Laborca. Budete milo prekvapení, aké pekné zákutia ponúkajú naše rieky.

Vysvetlíme Vám základy ovládania kanoe na tečúcej vode, poskytneme vám popis trasy splavu.

Lode a materiál vám dopravíme na miesto štartu a späť z miesta cieľa.

Ondava

Sedliská (most pod hradom) r. km 58,6 – Hencovce križovatka uprostred obce r. km 51,3

 • Najvhodnejšia trasa pre úplných začiatočníkov bez hatí a veľkých prekážok, celoročne splavný úsek. Ondava príjemne tečie plytkým riečišťom, počas plavby dostatok možností na zoznámenie sa s kanoe a riekou. Zídeme sa v dohodnutý čas pri rieke pod hradom Čičva v obci Sedliská. Auta môžete zaparkovať pri reštaurácii, v bývalom kameňolome pod hradom, alebo rovno pri rieke. Ak prídete na bicykloch, tie vám v obmedzenom množstve prevezieme do cieľa v Hencovciach. Ak prídete autobusom, zo zástavky je k vode asi dvesto metrov. Na štarte vás vybavíme pádlami, deti a neplavcov plávacími vestami, rozdelíme do lodí po dvojiciach – ľahší háčik a ťažší zadák. Do plastových sudov si naložíte náhradné tričká, kraťasy, mikiny, prípadne aj pršiplášte. Mobily a bežné fotoaparáty sa tiež cítia lepšie v sude a zabalené v nepremokavom obale.V Hencovciach splav končí pod lávkou uprostred obce, vaši vodiči môžu zaparkovať vedľa predajne Jednota pri malom parčíku. Ak vaše auta zostali pod hradom, vodičov zvezieme naspäť a tí si pre vás prídu.

Obvyklé časy začiatku splavu sú o 9.00 a 14.00 počas víkendov. Počas pracovných dní o 16.00 alebo podľa dohody.

Laborec

Strážske r. km 58,1 – Petrovce nad Laborcom (hať) r. km 45,0

 • Celoročne splavný úsek vhodný na prvý splav – príjemná asi trojhodinová plavba štrkovým riečišťom. Celá trasa vedie mimo obcí, ponúka pekné riečne scenérie a pohľady na masív Vihorlatu, možnosti kúpania pri obciach Staré alebo Naciná Ves. Záverečný úsek vedie lužným lesom pri obci Petrovce nad Laborcom.
  Zídeme sa v dohodnutý čas pri rieke za piatym kamenným stupňom od mosta v Strážskom. Auta môžete zaparkovať pred mostom vedľa cesty alebo pred hostincom Da Bafone. Od mosta sa vydáte peši po prúde po pravej strane rieky asi 1 km ( poľná cesta je plná výmoľov). Ak prídete na bicykloch, tie vám z miesta štartu v obmedzenom množstve prevezieme do cieľa v Petrovciach.Ak prídete autobusom alebo bicyklom, najlepší prístup je zo štátnej cesty od Michaloviec – miniete tabuľu s označením obce Strážske a hneď za ňou prvá odbočka doprava. Asi po 100 m sa dostanete na križovatku s odbočkou do záhradkárskej osady vľavo a niekoľko metrov ďalej vpravo oplotený areál vodární. Vy však pokračujete rovno poľnou cestou k rieke, a po dosiahnutí rieky odbočíte doprava a pokračujete ďalších asi 200 m.Splav tohto úseku trvá začiatočníkom asi 3 – 3,5 hodiny, vrátane zaškolenia, krátkych zastávok na posilnenie a osvieženie, spojených s neplánovaným vystúpením a opätovným nalodením.

Obvyklé časy začiatku splavu sú o 9.00 a 14.00 počas víkendov. Počas pracovných dní o 16.00 alebo podľa dohody.