TOP TRASY – najobľúbenejšie a nami odporúčané
1. Vysoka na Morave – Devin ( Morava, dlzka trasy 1 den )
DALEJ SI MOZETE VYBRAT Z NASLEDOVNYCH TRAS :
1. Sandberg – Devín
2. Moravský sv. Ján – Devín
3. Brodské – Devín
4. Breclav – Devín
Splav Moravy
Úsek Brodské – Devín
Rieka Morava ponúka ideálne možnosti pre turistov, ktorí obľubujú splavovanie. Odporúčaným úsekom je trasa Brodské – Devín.
Splav treba začať za kamennou prehrádzkou pri Brodskom, ktorá je nesplavná. Na brehu je možnosť bivakovania. Po podplávaní starého a nového diaľničného mostu sa otvára typický ráz rieky. Orientácia je počas väčšiny splavu dosť limitovaná, nakoľko v bezprostrednej blízkosti sa nachádza iba málo obcí (Záhorská Ves, Vysoká pri Morave…). Dôležitým orientačným miestom je vtok rieky Dyje, ktorá priteká z pravej strany a vytvára trojhraničný bod Slovensko – Česko – Rakúsko. Až potiaľto Morava tvorila hranicu medzi Slovenskom a Českom, odtiaľto až po vtok do Dunaja tvorí hranicu medzi Slovenskom a Rakúskom. Niekde na úrovni obci Sekule je hať, ktorá sa odporúča preniesť, pretože predovšetkým pri vyššej hladine vody môže byť dosť nebezpečná. Je to jediné problematickejšie miesto celého uvedeného úseku. Ďalším orientačným bodom je most Moravský Svätý Ján – Hohenau, ktorý nahradil provizórny pontónový most. Zorientovať sa dá aj pri nevýraznom ľavostrannom vtoku riečky Rudava (147 m n. m.) neďaleko Malých Levárov. Scenériu celej trasy na oboch stranách dopĺňajú rybárske stavania. Zásoby v tomto úseku rieky sa dajú doplniť v neďalekých obciach Gajary a Suchohrad, z rieky ich však nevidno. Pri kompe Záhorská Ves – Angern an der March (najzápadnejší bod Slovenska) je na slovenskej strane v obci krčma a kúsok ďalej aj reštaurácia. Obec Vysoká pri Morave so svojim vysokým protipovodňovým múrom a kostolnou vežou je neprehliadnuteľná. Najbližšia krčma k rieke je na konci hrádze za obcou. Neďaleko obce Marchegg je na pravej – rakúskej strane pamätník s orlom. Pred obcou Devínska Nová Ves je železničný most. Za obcou, ktorá je mestskou časťou Bratislavy, sa pomaly vynárajú pohľady na majestátne bralo hradu Devín, pod ktorým sa rieka vlieva do Dunaja.
Dôležitými orientačnými ukazovateľmi pozdĺž toku Moravy sú aj kilometrovníky, ktoré však nie sú všade.
Hladina rieky Morava pri zvýšených zrážkach ako aj vplyvom stúpania a klesania Dunaja výrazne kolíše. Preto môže voda, hlavne v spodnom toku, stáť. Tiež krásne štrkové ostrovčeky, ktoré lákajú na bivakovanie, môžu počas pár hodín zaniknúť a voda utopí stany a odnesie lode nepozornejších vodákov.
Celá uvedená trasa Brodské – Devín sa dá bez výraznejšieho pádlovania prejsť za tri dni.
MORAVA – všeobecné informácie
Dĺžka toku: 329 km
Dĺžka toku na Slovensku: 114 km
Plocha povodia: 26 579,7 km²
Plocha povodia na Slovensku: 2 213,5 km²
Začiatok: na Morave pod Králíckým Sněžníkom
Ústie: do Dunaja pri Devíne
Priemerný prietok: 120,0 m³/s
Minimálny prietok: 7,70 m³/s
Maximálny prietok: 1 500 m³/s
Morava je rieka prameniaca na severnej Morave na južnom svahu Králického Sněžníka (1 423 m n. m.) v nadmorskej výške 1 380 m n. m., na území obce Dolní Morava v okrese Ústí nad Orlicí. Na dolnom toku tvorí prirodzenú hranicu medzi Českom a Slovenskom a medzi Rakúskom a Slovenskom v celkovej dĺžke 114 km. Vlieva sa do Dunaja na území Bratislavy, priamo pod hradom Devín.